Yükleniyor...

2020 Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir? Ne Kadar Tutar?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog 2020 Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir? Ne Kadar Tutar?
18 Haziran 2020, 21:17 0 Yorum 469 Okuma

Web sitesi açma maliyeti konusunda en önemli belirleyici kurulum yöntemidir. Tercih edeceğiniz kurulum türüne göre web sitesi açma maliyeti de değişiklik göstermektedir. Çünkü farklı kurulum türlerinde farklı masraflarınız olacaktır.

Örneğin, WordPress, Joomla gibi hazır site scriptleri ile site açmak en çok tercih edilen web sitesi açma yöntemlerinden biridir. Bu seçenek için domain ve hosting gibi hizmetleri satın aldıktan sonra WordPress, Joomla sistemini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte farklı özellikler ile sitenizi geliştirebilmek için farklı yatırımlar yapmanız gerekecektir ki bu masraflar sektörünüze ve sitenizin özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bu masraflara sitenizin SEO Çalışması örnek verilebilir. Seo çalışasının ücreti sektörünüze, çalışma yapılacak kelime sayısına, bu kelimelerin zorluk derecesine ve seo yapılacak süreye göre değişiklik göstermekte. Bundan dolayı net bir ücret söylemek zor.

Öneri: SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Hizmeti

Bunun yanında eğer siteniz e-ticaret sitesi ise ürünlerinizin fotoğraflarının çekilmesi, bunların Photoshop gibi yazılımlarla işlenmesi olabilir. Bu çalışmada net bir ücret vermek zor çünkü çalışma yapılacak ürün cinsine ve adedine göre de fiyat farklılık gösterebilmekte.

Öneri: Küçük İşletme Sahipleri Için Ürün Fotoğrafçılığı Rehberi

Açmış olduğunuz sitenin tanıtılması için, marka bilinirliğinizin artması için Facebook, İnstagram, Google gibi mecralarda reklam çalışması yapmanız veya yaptırmanız gerekmekte. Bu çalışma içinde net bir ücret söylemek zor. Bu tamamen sizin ayırabileceğiniz bir bütçeye bağlı olmakla birlikte bizim tavsiyemiz bir günlük reklam ücretinin 25-30 TL altında olmaması.

Bu gibi masraflar nedeniyle maliyetlerde değişiklik olabilmektedir. Ancak genel bir belirleme yapmak gerekirse site kurma yöntemine göre maliyetler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Domain; açacağınız site için bir alan adına ihtiyacınız var. En çok tercih edilen alan adları uzantısı com, net, org ve com.tr olarak farz edersek alan adı için ortalama 100 TL gibi bir masrafınız olacak.
  • Hosting; açacağınız web sitesi dosyalarının bir sunucuda barındırılması gerekmekte. Hosting hizmeti veren bir çok firma bulunmakta. Müşteri hizmetleri desteğinin iyi olduğu firmalarda hosting ücreti ortalama 100 TL civarında.
  • Hazır Script firması gibi firmaların yazmış olduğu scriptler ile web sitenizi açmak isterseniz de ortalama 500-1000 TL arasında ücret verirsiniz.
  • Bunun yanında Özel bir web sitesi tasarlatmak isteyebilirsiniz. Özel tasarım yaptırmak istediğiniz web sitesinin özelliklerine ve tasarımına göre farklılık göstermekle birlikte 2000 TL ile 5000 TL arasında ücret vermeniz gerekmekte.

Web Sitesi Açmak için Gerekenler Nelerdir?

Web sitesi açmak için gerekenler, sitenizi WordPress gibi bir içerik yönetim sistemini kullanarak açacağınız düşünüldüğünde şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Domain
  • Hosting
  • CMS
  • FTP İstemcisi
  • Tema

Bunun yanında web site kurucularında ise yalnızca alan adı ve hosting yeterli olabilmektedir. Yazılım, tasarım ve kontrol için gereken her şey hazır olarak sunulmaktadır.

Hangi Site Kurma Yöntemi Tercih Edilmelidir?

Site kurma yöntemi belirleme işlemi, kendi tercihlerinize ve imkanlarınıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin özel tasarım internet siteleri çok daha gelişmiş seçeneklerdir. Ancak teknik bilgiye sahip olmanız veya tasarımcılar ile çalışmanız gerekecektir. Bu durum ayırmanız gereken bütçeyi arttıracaktır. Web site kurucuları ise emek ve bütçe açısından daha makul olabilmektedir. Bu kapsamda beklentilerinizi ve web sitesi açma maliyeti tablosunu göz önünde bulundurarak bir belirleme yapmanız gerekmektedir.

Son söz olarak ücretsiz seçenekleri tercih ettiğinizde bile web sitesi açma maliyeti domain ve hosting gibi hizmetler için ücret ödemeniz gerekeceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu durumda ortalama 500 TL gibi bir bütçe web sitesi açma maliyeti olarak yeterli olacaktır.


Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir? Ne Kadar Tutar? ile ilgili etiketler; Web sitesi maliyeti 2020, İnternet sitesi Kurma maliyeti 2020, Site maliyeti nedir, Kendi web sitesi nasıl yaparım, Forum sitesi Kurma maliyeti, Wix, Eğitim sitesi kurmak istiyorum

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp