Yükleniyor...

2020 Yılında Web Sitesi Kurma Maliyetleri Ne Kadar?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog 2020 Yılında Web Sitesi Kurma Maliyetleri Ne Kadar?
05 Haziran 2020, 23:11 0 Yorum 250 Okuma

Bu makalemizde 2020 Yılında Hazır Web Sitesi Kurma Maliyetleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalıacağız. Ama unutulmamalıdır ki bu maliyetler ortalama fiyatlar olup web sitesi kurma amacına göre değişiklik gösterebilir. Sizde web sitesi kurmadan önce bu makalede belirtilen gider kalemlerine göre detaylı br araştırma yapıp sizin için en ekonomik fiyatlı firmaları tercih edebilirsiniz.

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, diğer bir adıyla internet sitesi internet üzerinde bulunan bilgileri, görsel öğeleri internet sitelerini ziyaret eden kişilere aktarmaya yarayan sitelerdir. En basit anlamıyla dönemimizdeki en etkili iletişim araçlarından birisi web sitesidir. Gazete, dergi, televizyon, radyo gibi iletişim araçlarına ilave olarak gösterilebilir.

web sitesi nedir

Web Sitesi Kurmanın Önemi Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanımı hızla artmıştır. İnsanlar için bir dönüm noktası olan internet sayesinde bilgiler ayağımıza gelmekte, kitaplarda yazan çoğu şeye ise internet ortamında ulaşabilmekteyiz. İnternet kullanımında yaşanan bu artış birçok kişi için bir web sitesi kurma gereksinimini de beraberinde getirmiştir. Bir web sitesi sayesinde alışveriş yapmak istediğimiz zaman internet üzerinden yapabilir, fatura ödemek istediğimizde faturalarımızı ödeyebilir, oyun oynamak istediğimizde veya yemek siparişi vermek istediğimizde bunları dışarıya çıkmadan kolaylıkla karşılayabilmekteyiz.

Web Siteleri sayesinde firmalar kendi reklamlarını yapabilir, kendileri hakkında bilgiler sunabilir veya ürünlerini dijital ortamda pazarlayabilirler. Bu yüzden web siteleri kişilerin veya şirketlerin dijital dünyadaki kimliğini oluşturmaktadır. İnsanlar bir işletme hakkında ilk izlenimi web sitelerinden sağlarlar. Bir web sitesi ne kadar iyi tasarlanmış, pazarladığı ürün ve hizmet veya sunduğu bilgiler ne kadar doğru ve detaylı ise web sitesi o kadar güvenilir ve güçlü bir hale gelir. Güvenen web site kullanıcıları ise bir başka kullanıcılara tavsiyede bulunur ve bu yöntemle müşteri portföyü oluşturulur. Web sitelerinin en büyük avantajı sadece firmanın bulunduğu şehirde değil, tüm dünyada reklamı yapılmış olur. Bu sebeplerle her geçen gün web siteleri önem kazanmakta ve web site sayılarında artış yaşanmaktadır.

Web Sitelerinde Nasıl Başarıya Ulaşılır?

Günümüzde bir işletmeye ulaşmak istediğimizde ilk olarak sitelerini ziyaret ederiz. Bir web sitesine girdiğimiz zaman edindiğimiz izlenim çok önemlidir. Güncel rakamlar ile ifade edersek internette 1.8 milyondan fazla web sitesi vardır ve sayıları hızla artmaktadır. Rakip işletmelerden bir adım önde olmak için web sitesine ihtiyaç duyarız. Bu bağlamda karşımıza bir web sitesinde başarıya nasıl ulaşılacağı sorusu çıkmaktadır. Başarıyı etkileyen temel faktörler şunlardır;

1.Hedef kitle analizi: Firma hedefinin hangi müşteriler olduğunu belirlemeli ve onlara göre ürünlerini pazarlamalıdır.

2. Kaliteli İçerik: Bir web sitesi ne kadar güzel olursa olsun ziyaretçilerine kaliteli içerikler sunmuyorsa o işletme geri planda kalır.

3.Beklentileri Karşılama: Örneğin bir lokanta için web sitesi tasarlıyor iseniz ziyaretçiler lokantanın menülerini, fiyatlarını ve konumunu görmek ister.

4. Site Yüklenme Süresi: Web sitelerinin yüklenme süresi fazla olursa müşterilerin rakip firmalara kaçma olasılığı yüksek olur. Bu yüzden web sitesinin yüklenme süresi kullanıcıyı sıkmayacak düzeyde olmalıdır.

5. Görsel Öğeler: İyi bir web sitesi güncel ve kaliteli görsel öğelerle desteklenmelidir.

6.Kolay kullanılabilirlik: Kullanıcılar siteyi ziyaret ederken zorlanmamalıdır.

7.Mobil dostu bir web tasarımı: Sadece masaüstü erişim değil mobil cihazlardan veya tabletlerden de erişim sağlanabilmelidir.

Bu süreç her firma için hızlı ilerlememektedir bu bağlamda web sitesi için emek harcamak ve çeşitli maliyetlere katlanmak gerekmektedir.

web sitesi kurma maliyetleri

Web Sitesi Kurma Maliyetleri

Web sitesi kurmak kadar maliyetlerine de önem vermemiz gerekmektedir ve bu maliyetleri etkileyen en önemli faktör ne tür bir site istediğimizdir.

İlk olarak geliştiriciler sıfırdan bir web site hazırlarlar. Ancak bu durum teknik bilgi açısından yeterli olmayanlar için zordur. Ancak web sitesi kurmayı kolaylaştıran yazılımlar da mevcuttur .Çeşitlerine göre fiyatları değişkenlik göstermektedir. Örneğin;

WordPress Web site kurucusu: Premium bir tema ve bazı eklentiler bulundurur. Toplam fiyat 233.8 Tl olmaktadır.

Weebly Web site kurucusu: Premium bir plan ve Premium bir tema bulundurur. Toplam fiyat 490.9 Tl olmaktadır.

Eğer web sitenizi kendiniz yönetmeyip bir başkasına bu işi yaptıracaksanız ekstra bakım ve güncelleme masrafları da söz konusu olur. Bu da ortalama olarak 679 .9 Tl’dir.

Hosting ücreti aylık: 3.49 TL

Alan adı Ücreti: 4.35 TL

SSL Güvenlik Sertifikası ücreti: 2.65 TL

Ancak unutulmamalıdır ki ilk defa web sitesi kurarken maliyetleri minimum düzeyde tutmak gerekmektedir. Bu uygulamanın amacı site başarısızlığa uğrarsa kaybı minimuma düşürmektir. Hesaplamalara dayanarak minimum düzeyde bir web site kurmanın ortalama maliyeti 1445 TL’ dir. 2020 Yılında Hazır Web Sitesi Kurma Maliyetlerinin web sitesi açılacak sektöre ve bu sektörün gerektirdiği standartlara göre değişiklik gösterebileceğini tekrar hatırlatmak isteriz. 

Sıfırdan İnternet Sitesi Yapmak ile ilgili Youtube videosunu izlemenizi de tavsiye ederiz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp