Yükleniyor...

5 Basit Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurma

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog 5 Basit Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurma
22 Haziran 2020, 21:50 0 Yorum 441 Okuma

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurma işlemi için kod bilgisi veya teknik bilgi ihtiyacınız bulunmamaktadır. Birkaç temel adımı izleyerek sitenizi hazırlamanız mümkündür. Yazımız sizler için bu noktada bir rehber niteliğinde olacaktır.

  1. Domain ve Hosting Satın Alımı

E-ticaret sitesi için izlemeniz gereken ilk adım, tüm site kurulumlarında olduğu gibi alan adı yani domain ve hosting satın almaktır. Domain, internet adresiniz olacaktır. Hosting ise sitenizin her ulaşılabilir olmasını sağlayacak ve hem yükleme hem de düzenleme yapmanıza imkan tanıyacak servistir. Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak için domain satın alırken, alacağınız alan adının internetteki kimliğiniz olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle mutlaka sizi temsil edecek bir alan adı sahibi olmaya özen göstermeniz gerekecektir.

  1. cPanel Kurulumu

cPanel bir yönetim sistemidir. CPanel kurulumunu domain ve hosting satın aldığınız platform ile gerçekleştirebilirsiniz. Buradan  e-ticaret sitesi kurma işlemi için hesabınıza giriş yapmalı ve cPanel kurulum sayfasına ulaşmalısınız. Ardından alan adınız gibi detaylar talep edilecektir. Son olarak veri merkezi seçiminizi yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

  1. SSL Sertifikası Alımı

Pek çok site için böyle bir zorunluluk olmasa da, e-ticaret siteleri için SSL sertifikaları arama motorlarında zorunludur. Bu nedenle SSL sertifikası almak bir sonraki adımınız olmalıdır. Her ne kadar zorunlu olsa da, SSL sertifikasının aynı zamanda sitenizin güvenli olduğunu göstermesi ve arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olması gibi avantajları da bulunmaktadır. Tüm bu avantajlar nedeniyle e-ticaret sitesi olmayan pek çok site de günümüzde SSL sertifikası sahibidir.

SSL sertifikası için birçok sağlayıcı bulunmaktadır. Sağlayıcılar farklı paketler ve kampanyalar hazırlamaktadır. SSL sertifikası alırken öncelikle sürenin hosting ve alan adı süreleriniz ile aynı olduğuna özen göstermeniz gerekmektedir. Sertifikanızı satın aldıktan sonra kurulumunu yapmalı ve talep edilen bilgileri girerek sertifika talep etmelisiniz. Bu işlemin ardından cPanel ekranınıza giriş yaparak sertifika kontrolünüzü yapabilirsiniz. SSL sertifikası etkinleşme süreleri yaklaşık olarak 5 - 10 dakika arasında sürmektedir.

  1. WordPress Kurulumu

E-ticaret sitesi için WordPress altyapısı oldukça avantajlı olabilmektedir. İlk olarak WordPress arama motorlarının sevdiği bir sistem olduğu için sitenizin daha hızlı yükselmesine yardımcı olacaktır. İkinci avantajı ise herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden kolaylıkla kurulum yapılabilmesidir. Bu sayede hem kolay hem de başarılı bir e-ticaret sitesi kurmanıza yardımcı olacaktır. WordPress kurulum işleminizi cPanel üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

WordPress kurulumunu başlattıktan sonra tarafınızdan site dili, alan adı, konum, yönetici adı ve şifre gibi bazı bilgiler talep edilecektir. Bu bilgiler girildikten sonra kısa sürede kurulum işleminiz tamamlanacaktır. Kurulumdan sonra karşınıza çıkan ilk ekran yönetim paneline giriş yapabilmenizi sağlamaktadır.

  1. Tema Hazırlama

E-ticaret sitesi kurma işleminiz için gerçekleştirmeniz gereken son adım tema satın almaktır. Tema satın almak için tema platformlarını kullanabileceğiniz gibi WordPress temaları arasından da seçim yapabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz temayı ilk olarak satın almanız veya indirmeniz gerekmektedir. Ardından izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Öncelikle WordPress kontrol paneline giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Sol menüden "Görünüm" kategorisine tıklamanız gerekmektedir.
  • Hemen altında bulunan "Temalar" sekmesinden tema sayfasına ulaşım sağlanabilmektedir.
  • Temalar sekmesinin ana sayfasında bulunan "Yeni Ekle" sekmesine tıklayarak temanızı ekleyebilmeniz mümkündür.
  • Ardından "Tema Yükle" seçeneğine tıklamalı ve dosyanızı yükledikten sonra "Hemen Yükle" butonuna basarak sisteme yüklemeyi gerçekleştirmelisiniz.

Tüm bu adımları takip ettikten sonra e-ticaret sitesi kurma işlemi tamamlanmaktadır.


5 Basit Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurma ile ilgili etiketler; E-ticaret Sitesi Kurmak, E-Ticaret Sitesi Fiyatları, WordPress e-ticaret sitesi Kurmak, Wix e-Ticaret sitesi kurma, İnternet sitesi Nasıl açılır, E-ticaret Paketleri

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp