Yükleniyor...

A’dan Z’ye Web Sitesi Kurma Rehberi

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog A’dan Z’ye Web Sitesi Kurma Rehberi
22 Haziran 2020, 21:30 0 Yorum 366 Okuma

Web sitesi kurmadan önce bu konuya dair bilgi edinmek ve atmanız gereken adımlar konusunda fikir sahibi olmanız, çıktığınız bu yolda size katkı sağlayacaktır. Hiç kimse adım attığı bir işte başarısız olmak için adım atmaz ve işin sonunda yaptığı şeyden memnun olmak ister. Bu nedenle fikir sahibi olmadan bir işe girmek yerine, yapılacak olan araştırmalarla bir şeyler bilerek işe girmek, her zaman devamında gelecek olan adımların daha sağlam atılabilmesini sağlayacaktır. Ki birçok işte sonrasında gelen başarıları, ilk başta atılan adımlar sağlar.

Tüm bu durumlar web sitesi kurma işinde de geçerlidir. Web sitesi kurarken bir anda site kurma aşamasına geçmeden önce, bu konuda bir şeyler bilerek adım atarsanız, başarı oranınızı yükseğe taşımış olacaksınız. Web sitesi kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz, markanızı nasıl yönetmeniz gerektiğini bilmek, doğru bir web sitesi kurulumu için önemlidir. Süreç yönetimi ne kadar iyi olursa, web sitenizin tanıtımı da o kadar iyi olacak. Altyapı, tasarım, kullanıcılara site üzerinde sunulan kolaylıklar gibi pek çok konu, sitenizin ziyaret edilme oranı üzerinde etkili olacaktır.

Web Sitesi Kurmak İçin Bilinmesi Gereken Nelerdir?

Web sitesi kurarken neler bilinmesi gerektiği üzerine fikir sahibi olmanız, bu yolda attığınız ilk adımları sağlam atabilmeniz konusunda en büyük yardımcınız olacak. Siteyi kurmadan önce ve kurarken göz önünde bulundurmanız gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir;

 • Öncelikle sitenin ne üzerine olacağını belirlemeniz gerekmektedir. İnsanlar bu siteye ne için gelecek ve ne bulacak bunu bilerek sitenizi ziyaret etmeliler. Karışıklıktan uzak olması ve bir kesime hitap etmesi, ziyaret edilebilirliğini yükseltecektir.
 • Sitenizi ne üzerine kuracağınızı karar verdikten sonra, alacağınız domain ismi de önemlidir. Karışık ve esrarengiz isimler seçmek yerine, sitenizin ne üzerine olduğunu belli eden bir isim tercih etmeniz, daha doğru olacaktır. Farklılığı yakalamak istiyorsanız bile, sitenize dair ipucu veren bir isim tercih etmeye çalışabilirsiniz.
 • Bu işlemlerden sonra web sitesi kurma aşamasına geçebilirsiniz.
 • Web sitesini sizin kuracağınız farz edilerek Wordpress örnek verilmiştir. Wordpress kurulumu sırasında siteniz için bir tema oluşturmanız gerekecek. Temanın site ziyaretçilerini yormamasına ve site gezintisi sırasında kullanıcıların çok uğraşmak zorunda kalmalarına neden olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Sitenizi açmadan önce içerisinde yer alacak olan yazıları ve menü seçeneklerini mutlaka belirleyin. Açıldığı andan itibaren sitenizi birilerinin ziyaret edebileceği ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Web sitesi kurarken ilk etapta bu noktalara dikkat etmenizin size getirisi olacaktır. Zamanla sitenizi geliştirmek ve daha fazla kişiye hitap edebilmek için yeni fikirlerle değişiklikler yapabilirsiniz.

Blog Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir blog sitesi açmak istiyorsanız, izlemeniz gereken adımlar farklı olabilir. Birbirinden farklı site modelleri vardır ve her birinde yapmanız gerekenler değişebilir. Blog açarken nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine konuşmak gerekirse;

 • Blog açarken kendinize bir domain ve hosting alarak işe başlamanız gerekir.
 • Domain ve hosting aldıktan sonra, bu ikisini birbirine bağlamalısınız.
 • Bağlantı sonrasında yapılası gereken şey, SSL sertifikasının kurulumunu yapmak olacak.
 • Blog kurulumunda sitenin tamamlanması için son aşama tema seçimi ve site içerisine yazı eklemedir ki bu aşama en önemlileri arasındadır.

Bu adımların sonucunda bir blog sahibi olacaksınız. Fakat kurulum aşamasında ve tema ve isim seçimlerinde, yukarıda yazılanlara dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-ticaret sitesi kurulumu sırasında izlemeniz gereken adımlar, blogla aynı olmayacaktır. E-ticaret sitelerinin kurulumu daha çok satış odaklı olduğu için, daha farklı ilerler ve sitenin altyapısı ve yazılımı da bu nedenle farklı olur. Bu tarz satış odaklı sitelerde kodlama yapılması gerekir. Müşterilerin ödeme yapabileceği bir sistem kurulması gerekmektedir. E-ticaret sitesi kurulumunda yapılması gereken şeyler de şu şekildedir;

 • E-ticaret siteleri kurulumunda açık kaynak yazılımı için WordPress - WooCommerce ve Magento kullanılabilir.
 • Bu yazılımlardan birisini kullanarak, blog açma adımlarında olduğu gibi önce bir alan adı ve hosting almanız ve sonrasında SSL sertifikası edinmeniz gerekmektedir. İşler bu aşamadan sonra değişiklik gösterir.
 • Açık kaynaklı yazılımların bazı dezavantajları vardır ve bu nedenle bu aşamada bilgi sahibi değilseniz, yardım almanız faydalı olabilir. Karşılaşabileceğiniz dezavantajlar teknik problemler, ekstra ödemeler, banka ve POS anlaşmaları ile uğraşmak olabilir. Bunların hepsiyle tek başınıza uğraşmak, sizi zora sokabilir.
 • Sitenizin kurulum işlemini tamamladıktan sonra, SEO uyumluluğu için bir çalışma yürütmeniz gerekebilir. Google başta olmak üzere Arama motorları üzerindeki görünürlülüğünüz için bu nokta oldukça önemlidir.
 • Sitenizin sosyal medya entegrasyonları, site üzerinde olmalıdır. Bu sosyal medya da hitap ettiğiniz kitle için size katkı sağlar.
 • Müşterilerinize site üzerinde farklı ödeme yöntemlerini sunmanız, bunların bağlantılarını doğru bir şekilde yapmanız gerekir.
 • Müşterilerinize destek olabilmek adına site üzerinden iletişim seçenekleri eklemeniz gerekir.

Blog sitesine göre e-ticaret sitelerinde insanlarla direkt iletişim halinde olacağınız ve satış yapacağınız için, kurulum esnasında bunların hepsinin düşünülmesi ve ona göre adım atılması gerekir. E-ticaret sitenizin istediğiniz kitleye ulaşmasını isterseniz, blog sitesine göre kullanıcılarınızla aranızda bir güven ilişkisi kurmanız önemlidir. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurulumunda dikkat edilmesi gereken çok daha fazla şey vardır.

Hosting ve Domain Nasıl Satın Alınır?

Yuakarıda anlatılardan sonra hangi amaç için web sitesini açacağınıza karar verdiğinizi düşünüyorum. Ne tarz bir site açacağımıza karar verdikten sonra yapılması gereken ilk iş Domain ve Hosting alımı olacaktır. Hosting ve domain satın alma işlemi kulağa kolay bir iş gibi gelse de işin ilk ve en önemli aşamalarından birisidir. Aldığınız domainin akılda kalan ve sitenizi yansıtan bir isim olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kararınızı verme aşamanız, domain alma sürecinizden çok daha uzun olacaktır. Doğru ismin ne olduğuna karar verdikten sonra, domain alma sırasına geçebilirsiniz. Bu sırada yapmanız gerekenler de şu şekilde olacaktır;

 • İnternet üzerinde birden fazla domain satışı yapan firma vardır. Sizin yapmanız gereken şey bunlar arasında en güvenilir olanı tercih etmek olmalıdır. Çok vaktinizi almayacak kısa bir araştırma ile hangi domain yetkilisini kullanmanız gerektiğinize karar verebilirsiniz. Biz Türkçe müşteri hizmetleri olan bir firma olmasını tavsiye ediyoruz. Birde sadece fiyatı baz almayın yani en ucuz satan yer olması kriteriniz olmasın. Çünkü bazen ucuz olmasından kaynaklı sorunlar yaşanabiliyor.
 • Bulduğunuz domaini daha önce alınıp alınmadığını yani dolu mu boş mu olduğunu anlamanız için sorgulamanız gerekecek. Domaininizin daha önce başkası tarafından alınmamış olması gerekmektedir.  Aynı isimle ikinci bir alan adı alınamaz. Bu nedenle isme karar verdiğiniz sırada, seçtiğiniz ismin daha önce kullanılmamış bir isim olmasına dikkat edin. Bu zaman kaybetmenizin de önüne geçer. Aksi takdirde seçtiğiniz ismin kullanıldığını domain alma aşamasında öğrenirseniz, yeniden isim düşünmek zorunda kalırsınız.
 • Domain adınızı arattığınızda, örneğin domain.com adresi kullanılıyorsa size www.domain.org ve buna benzer öneri seçenekleri çıkabilir. Bu seçenekler arasından kullanmak istediğiniz bir domain olursa, bunu seçebilirsiniz. Ama kurumsallığa önem veriyorsanız bunu pek tavsiye etmiyoruz. Ama illa da bu ismi almanız gerekiyorsa o zaman tabi ki alın.
 • Domain isminizi net olarak belirledikten sonra geriye sadece seçtiğiniz domaini satın almak kalır. Satın alma işlemini bitirdiğiniz andan itibaren, yani satın aldığınız süre zarfında o domain size ait olur ve başka biri tarafından satın alınamaz. Burada şunuda hatırlatmakta fayda var. Bir çok kişi bunu ya bilmiyor yada eksik biliyor. Alınan domainler yıllık olarak satılır. Yani 365 gün sonra süresi dolar. Süresi biten bir domaini tekrar yenilemeniz gerekir. Yani domain bir seferlik alınan bir şey değildir. Aldığınız domainin Süresi bittiğinde satın almış olduğunuz firma tarafından e-mail ve SMS ile domain yenileme işlemini yapmanız istenir ve bu konuda size önceden haber verilir.

Hangi domaini kullanacağınıza karar verip ismi aldıktan sonra, yapmanız gereken şey artık web sitenizi kurup internet sitenizi düzenlemeye başlamak olacak. Bundan sonraki adımlar tasarım ve yazı işleri ile ilgilenmeniz gerekecek.

Web Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Web sitesi kurarken dikkat edilmesi gereken şeyler ilk olarak tasarımla öne çıkar. Aşama aşama dikkat etmeniz gerekenleri listelemek gerekirse şu şekilde olacaktır;

 • Web sitenizin stili bu aşamada önemli konular arasında yer almaktadır. Tasarım sırasında seçilen renkler oldukça önemlidir. Kullanıcılara hitap edecek ve gözü yormayacak renklerin tercih edilmesi gerektiği gibi, aynı zamanda tasarımın da göz yorucu olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Web sitenizin bir kişiliği olması gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Bu size bir hedef kitle belirler ve ziyaretçilerinizi garantilemiş olursunuz. Hitap ettiğiniz kitle sabit olarak sitenize giriş yapacaktır.
 • İnsanlar sitenize girdiğinde neyi nerede bulacağını bilmeli. Menü seçeneklerinizi buna göre oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Bu konuda ziyaretçilerinize ne kadar yardımcı olursanız, sitenizin tercih edilme olasılığı da yine o kadar artacak. Kullanıcılarınız, aradıklarını daha rahat buldukları ve sitenizi rahat kullandıkları için, rakiplerinize kıyasla sizi tercih edebilecekler.
 • Sayfa tasarımı web sitesi kurulum aşamasında yine önemli konular arasındadır. Sitenizde bir uyum yakalamak isterseniz, sayfa tasarımına dikkat etmeniz gerekecek. Tasarımın estetikliği her zaman önemlidir.

Bu noktalara dikkat etmek sizi tercih edilebilirliği yüksek bir web sitesi tasarlama konusunda, doğru yola yönlendirecektir. Hedeflediğiniz kitle tarafından fark edilmeniz ve tercih edilmeniz, bunlara dikkat ettiğiniz sürece daha kolay olacak.

Marka Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Web sitesini kurarken bu web sitesi bir marka olacak diye mi yoksa bu site bir konu veya sektör hakkında bilgi verecek diyemi kuruyorsunuz bunu öncelikle belirlemeniz gerekiyor. Eğer amacınız marka olmaksa ki tavsiye edilen de budru o zaman marka olmak için çalışmalar yapmak gerekecektir. Web sitesi kurarken marka tercihi sitenizin fark edilmesini sağlayan ve sizi bir amaca yönlendiren konular arasındadır. Marka tercihinizi yaparken doğru bir marka tercih etmek için, öncesinde düşünmeniz gereken şeyler olacak. Önce o noktalara ağırlık vermeniz halinde, doğru markayı seçmek daha kolay olacak. Marka tercih etmeden önce nelerin üzerinde durmanız gerektiğine göz attığımızda, şu önerilerle karşılaşabilirsiniz;

 • Doğru bir marka tercihi için önce kendinize bir hedef kitle seçin. Kimlere ne anlatmak istiyorsunuz ya da satış yapmak istiyorsanız, kime ne satmak istiyorsunuz. Markanızı belirlemeden önce bu soruların cevabını bulmak önemlidir.
 • Ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra, sizinle birlikte aynı kitleye hitap eden insanları araştırın ve rakiplerinizin neler yaptığı konusunda fikir sahibi olun. İyi bir iş yapmak istiyorsanız, sizi onlardan sıyıracak bir şeyler bulmanız gerektiğini bilmelisiniz.
 • Markanızı tanımlamak, bir kimlik oluşturabilmeniz adına önemlidir. Bu sizi rakiplerinizden sıyırabilecek noktalar arasındadır. Markanızı anlatacak 3 kelime bulmanız, size özel bir anlatım modeli geliştirmenize yardımcı olur.
 • Markanıza karar verdikten sonra logo tasarımı kısmına geçebilirsiniz. Logo tasarımının yine markanızı ve isminizi yansıtacak bir logo olmasına özen göstermelisiniz. Seçtiğiniz logo sizi simgeleyen görsel olacak ve bu logoyu görenler markanızı tanıyacak. Bu nedenle akılda kalıcı ve markanızı yansıtacak yaratıcı bir logo seçmek yine önemli bir noktadır.

Tüm bunlara dikkat ederek oluşturduğunuz web siteniz, rakiplerinizden sıyrılıp sizi öne çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Web Sitesi Kurarken Ne Kadar Harcama Yapılır?

Web sitesi kurarken gereken sermaye nasıl bir web sitesi kurduğunuza göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle ne istediğinize karar vermeniz ve sonrasında neler yapmak istediğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Eğer sadece bir blog açmak ve burada kendi kişisel çalışmalarınız üzerine bir şeyler yapmak istiyorsanız, bunun için domain ve hosting için bir ödeme yapmanız yeterli olur. Kurulum kısmında bilgi sahibiyseniz, ekstra bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Açmak istediğiniz web sitesi bir e-ticaret sitesiyse, o zaman biraz elinizi taşın altına koymanız gerekebilir. Site kurulum aşamasında ortalama 5 – 10 bin lira bir gideriniz olur. Sonrasında SEO çalışmaları ve POS cihazı uyumluluğu gibi işlemler için de bazı ödemeler yapmanız gerekebilir. Hal böyle olduğunda, o zaman 5 – 10 bin liraya ek ücretler çıkacaktır. Ortalama bir site kurulumu için, 30 bin TL gibi bir para ayırmanız gerekebilir. Böyle bir para ile gerekli her şeye sahip bir site kurabilir, doğru bir SEO çalışması ile sitenizi çok kısa bir süre içerisinde istediğiniz noktaya taşımayı başarabilirsiniz.

Site Kurulduktan Sonra Neler Yapılması Gerekir?

Web sitesini kurduktan sonra yapılması gerekenler ilk olarak sitenizin içerisini doldurmak olmalıdır. Doğru ve sitenizi yansıtacak görsel ve yazılarla sitenizi doldurmalı, sitenizi ziyaret edenleri aradıkları bilgiye yönlendirmelisiniz. Bununla alakalı olarak, arama motoru uyumluluğu açısından bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. SEO kavramı bu noktada devreye girer ve çok büyük bir rolü vardır. Siteniz ne kadar SEO uyumlu olursa, aranma kapasitesi o kadar genişler, ziyaretçi sayısı da bir o kadar artar. Yapılması gerekenleri ayrıntılı bir şekilde listelemek gerekirse;

 • Wordpress kurduğunuzu varsayarak önce sitede yer alan “Hello World” yazısını silerek işe başlayabilirsiniz. Daha sonra zaman diliminde değişiklik yaparak yayınladıklarınızın zamanlarını düzenleyebilirsiniz.
 • Kendi başlığınızı ve logonuzu siteye ekleyerek işe başlayabilirsiniz. Logonuz sitenizin tanınması açısından size yardım olacaktır. Sitenize Favicon ekleyerek onun tanınmasını kolaylaştırabilirsiniz. Favicon eklemek için yapmanız gereken şey; Görünüme girin, Özelleştir sekmesine tıklayın, burada Site Kimliğini seçin. Logonuzun olduğu dosyayı seçin ve yükleyin.
 • Wordpress’i ilk kurduğunuz zaman, örnek metin ve varsayılan içeriklerle karşılaşacaksınız. Bunları silerek kendi içeriklerinizi yüklemeye başlayın. Her menü seçeneği altında bir içerik olması başlangıçta gelecek ziyaretçilerin kalıcı olması ihtimalini kuvvetlendirir.
 • Sitenizin güvenliğini oluşturmanız da fayda var. Wordpress bu anlamda bir güvenlik duvarına sahip olsa da Wordpress’in eklentileri hacklenmelere karşı yeterli olmayabilir. Wordpress’te kullanabileceğiniz güvenlik eklentileri için tercih edebilecekleriniz, Themes Security, WordFence, Sucuri Security, SecuPress olarak sıralanabilir. Bunlarla Wordpress’in sunduğunun haricinde bir güvenlik katmanı oluşturmalısınız.
 • Sitede yaşanabilecek sıkıntılar için kullanıcıların sizinle iletişim kurabilmesi için seçenek ekleyin. İlk tercihlerinizden birisi iletişim formu olabilir. Size geribildirim sağlayacakları bir iletişim formu eklentisi kullanın. Bu sitenizin dışarıdan daha güvenli görünmesini de sağlanır.
 • İster blog tarzı site açın isterseniz de e-ticaret sitesi açın sitenize bol bol içerik ekleyin. Ekleyeceğiniz içerikler hedef kitlenizin dikkatini çekmeli, okunması için teşvik edici olmalıdır. Yazdığınız yazılar çok büyük puntolarda olmamalıdır. Yazınızın içerik kısmının 12 punto, başlıkların ise 16-20 punto olmasına dikkat edin. Yazı fontu olarak da Verdana, Roboto yazı fontu gibi fontların olmasına dikkat edin.
 • Sitenizde, makalelerinizde bol bol görsel kullanın. Kullanılan bu görsellerin konu ile alakalı olmasına dikkat edin. Kullandığınız görsellerin boyutlarının çok yüksek olmaması önemli. Tavsiye edilen resim boyutu 100-150 kilobaytı geçmemelidir. Bir çok kişi yüksek boyutta fotoğraf kullanılırsa kullanıcıların daha çok beğeneceğini düşünür. Bu yanlş bir düşüncedir. Kullandığınız fotoğraf boyutu ne kadar yüksekse siteniz o kadar geç açılacak demektir. Bir sitenin çok geç açılması ise hem ziyaretçi kaybına hem de arama motorlarının sitenize uğramamasına sebep olacaktır. Sitenize yükleyeceğiniz fotoğrafların boyutunu Tinypng, İmagecompressor gibi resim küçültme siteleri ile küçültün. Korkmayın fotoğraflarınızın çözünürlüğüne zarar vermez.

Sitenizi kurduktan sonra izleyeceğiniz bu adımlar, başlangıçta atmış olduğunuz adımların daha sağlam olmasına yardım edecek. Site güvenliğinizi sağlamak hem kullanıcılarınızın sitede kullandıkları bilgilerini hem de sizi güvence altına alacak.

Web Sitesi Kurulduktan Sonra Ne Zaman Para Kazanmaya Başlanır?

Web sitesi kuran herkesin amaçlarından biri para kazanmaktır. Web sitesi kurulduktan sonra para kazanmaya başlamak  için her şeyden önce ihtiyacınız olan şey sabır olmalıdır. Daha sonra kurulum aşamasında bahsi geçen tüm adımları eksiksiz izleyerek, doğru bir web sitesi kurulumu gerçekleştirin ve ziyaretçilerinize beklediklerini verin. Ziyaretçileriniz arttıkça siteniz üzerinden para kazanmaya da başlamış olacaksınız. Eğer bir e-ticaret sitesi değilseniz, para kazanabileceğiniz yolların neler olduğuna baktığımızda, şu yollara başvurabilirsiniz;

 • İlk ve en bilinen web sitesi üzerinden para kazanma yollarından birisi, sitenize reklam almanızdır. Doğru bir SEO çalışması ile ziyaretçi sayınızı kısa sürede arttırabilir, sonrasında sitenize reklam almaya başlayabilirsiniz. Bu reklamlardan reklamın yayınlanma süresine para kazanmaya başlayacaksınız.
 • Web sitesi kurma işlemini tamamladıktan sonra, Affilite yani satış ortaklığına başvurabilirsiniz. Başka sitelerin ziyaretçi ve üye kazanmalarını söylemek için, kendi sitenize gelenleri reklamını yaptığınız siteye yönlendirerek, her ziyaretçi için ücret alabilirsiniz.
 • E-ticaret sitelerinde direkt olarak kendi ürünlerinizi satarak da para kazanma şansına sahip olabilirsiniz.
 • Sitenizde yayınladığınız içeriklere sponsorluk alabilirsiniz. Bir markadan sponsorluk alarak, içeriklerinizde bu markanın ismini geçirebilirsiniz.

Sitenizi kurduktan sonra bu yollardan birisini ya da birçoğunu kullanarak, web sitenizle para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp