Yükleniyor...

Alan Adı Yenileme Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Alan Adı Yenileme Nedir, Nasıl Yapılır?
24 Haziran 2020, 21:14 0 Yorum 480 Okuma

Domain yenileme, daha önce satın alınan alan adının tescil için süresi dolması durumunda yeniden ödeme yaparak yenilemeniz olarak açıklanabilmektedir. Domain yani alan adı, belirli bir süre için yalnızca belirli bir kişinin tekeline bırakılmaktadır. Bu nedenle alan adı yenileme işlemini gerçekleştirmek, yalnızca domain sahibi kişi tarafından gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Alan adı yenileme işlemini gerçekleştirmek için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Alan adı yenileme işlemi gerçekleştirmek için alan adı satın alma hizmetinden faydalandığınız hizmet sağlayıcısındaki kontrol panelinize ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
  • Kontrol panelinde domain işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra gerçekleştirebileceğiniz domain işlemleri ve alan adlarınız karşınıza çıkmaktadır.
  • Öncelikle yenileme yapmak istediğiniz alan adını seçmeniz gerekecektir.
  • Ardından "Süre uzat" veya "Yenileme" sekmesine tıklayarak yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Alan adı yenileme işlemi oldukça basit bir işlemdir ancak gerçekleştirilmemesi durumunda sitenize erişimde ciddi sıkıntılara yol açacaktır. Bu nedenle pek çok hizmet sağlayıcısı otomatik yenileme hizmetleri sunmaktadır. Otomatik yenileme hizmetini aldığınız takdirde süresi dolmadan önce otomatik olarak yenileme hizmeti verilmektedir. Alan adı yenilemesi için belirlenen asgari süre 1 yıldır. Bu süre boyunca tekrar yenileme ihtiyacı duyulmamaktadır.

Alan Adı Yenileme İşlemi Yapılmazsa Ne Olur?

Alan adının yenilenmemesi durumunda  karşılaşacağınız sonuçlar, alan adını yenilememe sürenize göre değişiklik gösterebilmektedir. Süresi geldiği halde alan adı yenileme işleminin gerçekleştirilmemiş olması durumunda karşılaşacağınız ilk sonuç, web sitenize erişimin kesilmesidir. Bu nedenle projelerinizde devamlılık istiyorsanız, alan adını yenilemeniz önemlidir. Alan adının süresi bittiğinde, yenileme periyodu başlamaktadır.

Yenileme periyodunda geç yenileme bedelleri devreye sokulabilmektedir. Bu durumda alan adı yenileme işlemi için ödemeniz gereken ücret de artacaktır. Yenileme periyodu içinde yenileme işleminin gerçekleştirilmediği gün sayısı arttıkça, geç yenileme bedeli de aynı oranda artacaktır. Bununla birlikte önemle belirtmek gerekir ki, her zaman geç yenileme bedeli bulunmamaktadır.

Alan adını yenileme periyodu içerisinde de  yenilememeniz durumunda, alan adınız hesabınızdan düşmektedir. Bu durum alan adının artık başka kişiler tarafından alınabileceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle alan adını tekrar kullanmayı düşünmüyorsanız, bu durumda tek yapmanız gereken varsa otomatik yenileme talimatını kaldırmaktır. Bunun dışında ek bir işlem gerekmeyecektir.

Alan Adı Yenileme Zamanı Nasıl Öğrenilir?

Domain yenileme zamanını öğrenmek için karmaşık işlemler yapmanız gerekmemektedir. Bu işlem için tek yapmanız gereken alan adı yenileme işlemini gerçekleştirirken yapmış olduğunuz gibi hizmet sağlayıcınızın kontrol paneline giriş yapmaktır. Bu panelde domain kısmı bulunmaktadır ve sahip olduğunuz alan adları bu kısımda gösterilmektedir. Buradan bilgi almak istediğiniz alan adına tıkladığınızda, yenileme için kalan süre de gösterilmektedir. Süre dolmadan yenileme işlemini yapabileceğiniz gibi alan adı yenileme işlemini otomatik hale getirerek bu gibi problemlerle karşı karşıya kalmayı uzun süreli olarak engelleyebilmeniz de mümkündür.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp