Yükleniyor...

Domain (Alan Adı) ve Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Domain (Alan Adı) ve Hosting Arasındaki Fark Nedir?
09 Haziran 2020, 22:30 0 Yorum 173 Okuma

Domain (Alan Adı) Nedir?

Site kurulmaya başlanmadan önce bilinmelidir ki yapılması gereken ilk iş alan adınıza karar vermektir. Çünkü bir sonraki adımların tümü alan adınıza göre şekillenir. Domain veya diğer adıyla alan adı, ziyaretçilerin web sitenize girmek için kullandıkları bir adrestir. İnternet ağındaki erişim adresi olarak da tanımlayabiliriz.
Web sitenizde domain yani alan adı tercihiniz çok önemlidir. Alan adınızın, uğraştığınız işi yansıtması gerekir ve ayrıca hedef kitlenizin size daha rahat ulaşmasını istiyorsanız alan adı seçimine dikkat etmelisiniz. Her web sitesi için alınan alan adı farklıdır ve alınmış olan bir alan adı bir başkası tarafından alınamaz. Sistem buna engel olur. Ancak alınan alan adınızın uzantılarını farklı bir site sizden alabilir. Bu durumla karşılaşmamak istiyorsanız alan adı aldığınızda com, org, net gibi diğer farklı uzantılarını da almanızı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca alan adı almak size sadece isim hakkı verir. Web site yayını yapmak için ortaya yeni bir kavram çıkacaktır: Hosting.

Hosting Nedir?

Hosting, bir “Web Barındırma” hizmetidir. Hosting hizmeti müşterilerine bağlantı ve alan sağladığı dev sunuculara ve veri merkezlerine bağlıdır. Bu hizmetten yararlanmak isteyen müşteriler hem verilerini hem de web sitesini sunucularında barındırırlar. Bu veriler internete bağlı sunucular olarak adlandırdığımız özel bilgisayarlarla kontrol edilir ve hiç durmadan sürekli çalışırlar. Web barındırma hizmeti ayrıca mail barındırma hizmeti, etki alanı kaydı, gelişmiş güvenlik özellikleri, web bağlantısı ve daha da fazla özellikleri sağlar. Toparlayacak olursak Domain web sitenizin kimliğiyken, hosting sitenizin barındığı alan olarak tanımlanır.

Domain ve Hosting Farkı Nedir?
Tartışmasız olarak bir işletmenin web sitesi onun en değerli varlığıdır. Bu durum düşünüldüğünde iş dünyasının arama motoru optimizasyonuna yani diğer bir adıyla SEO’ya neden bu kadar değer verdiklerini kanıtlar. Sonuç olarak Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında işiniz ile alakalı çok yüksek karlı terimleri bulabilmek mümkün. Eğer doğru anahtar kelimeyi bulduğunuzu düşünüyorsanız çok düşük maliyetlerle yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Tabi SEO çalışmalarının yanı sıra alan adı (Domain) seçimindeki kalite ve özgün oluşunuz da yaptığınız işi olumlu etkileyecek ve karınızı arttıracaksınız.

Alan Adı (Domain) Kaydının Çalışma Prensibi

  1. İnternet sayfanız için bir isim düşünün. Bu ismi düşünürken benzersiz ve daha önce hiç kullanılmamış olmasına dikkat edin. Hatta birden fazla isim de düşünebilirsiniz (Başka kullanıcılar tarafından alınmasına karşı bir önlem olarak düşünebilirsiniz.)
  2. Alan adı kaydı ile uğraşan şirketlerin web sitelerinde arama yapın.
  3. Seçtiğiniz alan adı alınmıyorsa hemen sipariş verebilirsiniz.
  4. Kayıt ücretinizi TLD’ye ödeyin. Ücretler genelde kredi kartı veya PayPal kart kullanılarak ödenir.
  5. Kayıt işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.
  6. DNS kaydınızı değiştirerek alan adınızı internet sunucunuza yönlendirebilirsiniz.

Domain ve Hosting Farkı Nedir?

Alan Adı (Domain) ve Web Barındırma Hizmeti (Hosting)’nin Farkları

En yalın şekilde anlatacak olursak bir alan adı (Domain) evinizin adresidir. Diğer yandan web barındırma hizmeti (Hosting) evinizde mobilya ve eşyaların yer aldığı kesimdir. Ev adresinizde bulunan sokak adı veya alan kodu yerine, internet sitesinin isimlendirilmesi için bazı rakamlar veya kelimeler kullanılır. Evinizde mobilya ve eşyalarınızı ahşap ve laminant parke üzerine koyarsınız. Aynı şekilde web sitesinde de veri dosyalarını depolamak ve işlemek için bilgisayar belliği veya sabit diski kullanılır.

Bu iki terimi birbirine karıştırmanız çok normal. Çünkü hem alan adı kaydı hem de web barındırma hizmeti genellikle aynı sağlayıcı tarafından sunulur. Ama sadece günümüz dünyasında Domain (alan adı) tescili hizmeti sağlamak için kullanılan geleneksel domain tescil hizmetleri Hosting (web sitesi barındırma )hizmeti sunmaktadır. Günümüzde çoğu hosting şirketi, müşterileri için bir alan adı kaydetme olanağı sunmaktadır. Aslında bir çok Hosting hizmeti sağlayıcısı, yeni ve potansiyel müşterileri için ücretsiz veya çok az bir ücret talep ederek alan adı hizmeti vermektedir.

Bu konu ile alakalı Domain Nedir? Yeni Başlayanlar için Domain Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır? isimli makaleyi de okumanızı tavsiye ederiz.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp