Yükleniyor...

Domain Nedir? Yeni Başlayanlar için Domain Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Domain Nedir? Yeni Başlayanlar için Domain Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?
07 Haziran 2020, 23:04 0 Yorum 196 Okuma

Domain, herhangi bir web sitesinin internet üzerindeki adı olarak bilinmektedir. Bu adresi, yani domain’i olmayan bir web siteye giriş yapılamaz. Bu adresin Türkçe ismi alan adı’dır. Domainler daha çok ip adresi olarak tabir edilen numerik sistemlerin daha kolaylaştırılmış halidir. Eğer domainler olmasaydı bir web sitesine girmek için o web sitesinin ip adreslerini kullanmak zorunda kalacaktık.

Yani bir nevi domainler, web sitelerinin fiziksel adresleridir. Daha kolay bir deyişle https://www.google.com adresinin Google.com olarak kısaltılması domain olarak adlandırılabilir. Bu gibi adreslerin site adı ve uzantısından oluşan bölümüne domain denmektedir. İki tane ayrı web sitesinin aynı domaine sahip olması gibi bir durum söz konusu değildir. Domainler tıpkı parmak izleri gibidir.

Domain Ne İşe Yarar?

Domain, işletmenizin marka değerini arttırır ve internette daha güçlü bir duruş sergilemesini sağlar. Domain ile oluşturulmuş bir işletme web sitesi, diğer sitelere göre daha çok müşteri çekmektedir. Tabii daha çok müşteri çektiği için doğal olarak satışlarınız artar, daha çok gelir elde edersiniz. Domain satın almak rakipleriniz ile olan mücadelenizde bir adım öne geçmenizi sağlayabilir.

Ayrıca eğer işletme web sitenizin bir blog kısmı var ise domain sayesinde blog kısmından da belli miktarda bir gelir elde etmeniz mümkün. Son olarak akılda kalıcı ve kısa olan domainler sayesinde domain yatırımcılığına da bir adım atarak işletmenize daha fazla gelir sağlamanız mümkün.

Domain Nasıl Alınır?

Domain satın almak için ilk önce Hostinger gibi güvenilir bir Domain yetkilisi bulmalısınız. Güvenilir bir yetkili bulduktan sonra bir Domain sorgulama aracı bulun. Daha sonra Domain adınızı bu araç üzerinden sorgulayın. Eğer kullanılabilir bir ad seçtiyseniz siparişinizi tamamlayıp domain kaydınızı bitirin ve yeni adresinizi onaylayın.

Ücretsiz Domain içeren yıllık Hosting web site planlarından satın alırsanız ekstra olarak bir domain almanıza gerek kalmaz. Hem bu sayede de web sitenizi açmak için bütün bileşenlere sahip olursunuz. Ayrıca eğer Domain satın alacaksanız projenizi ve markanızı en iyi bir şekilde temsil edecek bir domain için iyi bir araştırma yapmanız önerilir.

Domain Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Domain satın alırken akılda kalıcı bir isim seçmeniz sitenizi ziyaret edecek kişiler için oldukça önemlidir. Absürt derecede uzun isimler seçmeniz tavsiye edilmez çünkü akılda kalan, kısa olan domain isimleri ziyaretçilerinizin sitenizi daha kolay hatırlamasını kolaylaştırır.
  • Eğer mümkünse .com uzantısı seçmeniz daha iyi olur çünkü şu an en güçlü pozisyonda olan uzantı .com uzantısıdır. Araştırmalara göre kullanıcıların aklında daha kolay kalan uzantıların en başında .com gelmektedir.
  • Son olarak domainler ile ilgili yasal durumları kontrol etmelisiniz. Marka veya patent ihlallerini göz önünde bulundurun ve benzer isimlerde domainleri satın almayın.

Domain Nedir? sorusu ile ilgili aşağıdaki Youtube videosunuda izlemenizi tavsiye eeriz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp