Yükleniyor...

Domain Satın Aldıktan Sonra Ne Yapmalı?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Domain Satın Aldıktan Sonra Ne Yapmalı?
05 Haziran 2020, 23:11 0 Yorum 178 Okuma

Alan Adı Kaydından Sonraki Adımlar

Alan adı kaydı yaptıktan sonra izlemeniz gereken birkaç yol var. İlk öncelikle işletmenize değer katan bir e-posta adresiniz olmalı. Yani profesyonel bir e-posta adresi satın almalısınız. Satın aldığınız alan adına benzeyen bir e-posta adresi aldıktan sonra bu adresi kartvizitlerinizde, web sitenizde ve işletmenizin tanıtımını yaptığınız aklınıza gelebilecek her yerde kullanabilirsiniz. Bu e-posta adresi sayesinde işletmeniz daha profesyonel ve kurumsal görünür.

E-posta adresinin yanı sıra kişisel alan adlarından da faydalanabilirsiniz. Bu kişisel alan adları adınız ve soyadınızdan oluşmaktadır. Bu kişisel alan adları ile online varlığınızı güçlendirebilir ve sizi adınızla arayanların karşısına istediğiniz bilgilerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

E- Ticaret Ve Web Sitesi

Alan adı kaydı yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlardan bir tanesi de bir temel web sitesi kurmaktır. Tabii ki rastgele bir web sitesi değil, alan adına bağlı bir web sitesi. Unutulmamalıdır ki bir web sitesi, dijital varlığın merkezidir. İşletmeniz için bir web sitesine ihtiyacınız olduğu aşikâr. Bir web sitesine sahip olmak iletişim bilgileriniz ve sunduğunuz hizmetlerin bilgilerini size özel bir alanda paylaşmanıza olanak sağlar.

Bir E-ticaret sitesi kurmak ise işletmenizin sunduğu ürün ve hizmetlerin ödeme ve takip işlemlerini tek bir yerden kontrol edebilmenizi sağlar. Bir E-ticaret sitesi kurmak için profesyoneller ile çalışmayı tercih edebilir ya da Wordpress gibi eklentiler ile kendiniz kurmayı deneyebilirsiniz.

Alan Adı Gizliliği

Eğer yeni alan adınız ile neler yapmak istediğinizden henüz emin değilseniz o zaman ilham gelene kadar bilgilerinizi güvende tutmakta fayda var. Alan adınızı güvence altına almayı seçerek herkese açık WHOIS dizinindeki adınız ve e-posta adresinizin gizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 Ayrıca bu sayede spam e-posta gönderenlerden ve bilgisayar korsanlarından kurtulmuş olursunuz. Bilgileriniz gizli olacağı için kötü amaçlı kimsenin eline geçmeyecektir. Tabii bunların yanı sıra alan adınız gizleneceği için boş boş durmuş olacaktır ve bu süreçte işinize yaramayacaktır. Bu yüzden alan adı ile neler yapabileceğinizi öğrenmeniz ve kullanmanızda fayda var!

Alan Adı Ve Açık Arttırma

Eğer bir hevesle aldığınız alan adından daha sonrasında memnun kalmadıysanız yeni bir tanesine ekstra bir ücret ödemenize gerek yok. Herhangi ikince el bir alan adı pazarında eski alan adınızı açık arttırmaya koyabilirsiniz. Küçük bir komisyon karşılığı alan adınızı açık arttırma listesine ekleyebilir ya da direkt satın al fiyatı belirleyebilirsiniz. Bazı insanlar kullanmak istemediğiniz alan adı için ödeme yapmak isteyebilir.

Satmak istediğiniz alan adını satışa koyduğunuzda ilk başta çok fazla alıcı çıkmayabilir. Bu konuda alan adınıza biçeceğiniz fiyat çok önemli bir rol oynayacaktır. İkinci el pazarı da bir komisyon alacağı için fiyat koyarken iyice düşünmeniz gerekmektedir. Tabii ki doğal olarak fiyatı uygun tutarsanız satma olasılığınız artar.

Domain Satın Aldıktan Sonra Ne Yapmalı? konusu ile ilgili sizin bir düşünce veya eklemek istediğiniz husu olursa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp