Yükleniyor...

Facebook Business Manager Nedir, Ne İşe Yarar?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Facebook Business Manager Nedir, Ne İşe Yarar?
10 Haziran 2020, 21:24 0 Yorum 429 Okuma

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager dijital pazarlama evreninde Facebook’a reklam verenlerin süreci tek bir noktadan idare etmesine, verilerini farklı ekip ve işletmelerle paylaşıp yönetime ortak etmesine imkan sağlayan bir platformdur. Facebook üzerinden bütün pazarlama araçlarını tek bir yerden yönetilmesini sağlayan yer Facebook Business Manager’dır.
Geçmiş dönemlerde Facebook üzerinden reklam paylaşımları çok olmadığı için yönetim bazında karışıklıklar ortaya çıkmıyordu. Ancak zamanla Facebook’un günlük hayatımızdaki yeri, Facebook reklam kullanımı ve çeşitleri artınca yönetim zorlanmaya başladı. Bu kargaşanın önüne geçmek için ise daha esnek ve kullanışlı bir yönetim portalı arayışına girdiler. Arayışlarının cevabı olarak da ortaya Facebook Business çıktı. Böylelikle birden çok reklam hesabına aynı panelden erişim sağlanacak, aynı reklam hesabını birden fazla kişi yönetebilecek ve bireysel reklam hesapları bir başkası tarafından yönetilebilecekti. Saydığım tüm çözüm yolları için her şeyi tek bir noktada birleştiren sisteme Facebook Business Manager adı verildi.

Facebook Business Manager’a Erişim İzni

Facebook Business Manager’a erişim izni istiyorsanız normal bir Facebook hesabınızın bulunması yeterlidir. facebook.com'da profilinizle oturum açtıktan sonra Business.Facebook.com/overview linkine tıklayarak Facebook Business Manager hesabı oluşturabilirsiniz.

facebook business manager ne işe yarar

Facebook Business Manager’ı Neden Kullanmalıyız?

 1. Reklam Veren Herkes Business Manager Kullanmalı: 2008 yılında Facebook yönetimi reklam politikasında değişiklik yaptı ve mail listelerinden hedef kitle oluşturmak için Business Manager kullanımını zorunlu hale getirdi. Artık mail ile oluşturulan hedef kitleler sonsuza kadar kullanılırken, Facebook pixel üzerinden gelen hedef kitleler sadece 180 gün kullanılabilir. Elinizde müşterilerinize ait mail listeleri olan bir reklam verenseniz bu özelliği bünyenizde bulundurmak isteyebilirsiniz. Çünkü hedef kitleler tekrar müşteriye dönüştürülebilir ve hatta bu tür kitleler diğerlerine göre daha sadık olabilir. Bu özellikten faydalanmak istiyorsanız Business Manager’ı kullanmak zorundasınız. Başka türlü standart reklam yönetiminde bu hedef kitleyi kullanamazsınız.
 2. Sahte Hesap Kullanımının Önüne Geçer: Önceleri birden fazla reklam hesabı yöneten Dijital Pazarlama Ajansları müşteri reklamlarını yönetmek için kendi personelinin kişisel Facebook hesaplarını kullanıyordu ve personellerine bu konuda güven duymak zorundaydı. Ama kişisel olarak kullanılan hesaplardan müşterilerin reklam hizmetini yönetmek mümkün olmadığı için , ajanslar her müşteri için sahte kişiler adına hesaplar açmak zorunda kalıyorlardı. Tabi bu gibi durumlarda görevi kötüye kullanma gibi bir takım sorunlar yaşadıklarından zarara uğramaya başlamışlardı. Öyle ki işveren ile sorun yaşayan personel hesaplara bloke koyup içindeki reklam kampanyalarını da ortadan kaldırıp kayboluyordu. Bu durum hem reklam verenler açısından hem de müşteriler açısından büyük sorun teşkil ediyordu. Business Manager’ın çok fazla tercih edilmesinin nedeni güvenli bir ortam sağlamasındandır.
 3. Hızlı Bir Teknik Destek: Her platformda olduğu gibi Facebook Business’ı da kullanırken bazı teknik aksaklıklar meydana gelebilir. Ancak oluşan teknik aksaklıklara Business Manager üzerinden daha hızlı destek olabilmek mümkündür. Diyelim ki standart reklam hesabı kullanıyorsunuz, reklamlarınızın yönetimiyle ilgili bir sorun yaşadınız ve destek almak istiyorsunuz. İşte o zaman Facebook destek ekibi size ilk olarak Business Manager’ı kullanıp kullanmadığınızı soracaktır. Buradan da anlaşılacağı gibi daha hızlı ve kolay bir destek almak istiyorsanız Business Manager’ı kullanmanız kaçınılmazdır.
 4. Geçiş Yapmak Daha Kolay: Bir reklam hesabını veya bir kaç hedef kitleyi Business Manager’a taşımak kolayken bir çok reklam hesabını yöneten bir işletmeyseniz bu verileri Facebook Business’a taşımak sizin için büyük bir zaman kaybı olacaktır. En iyisi bir çok reklam hesabı yönetmeye karar verdiyseniz en kısa zamanda Business Manager’a geçiş yapın.
 5. Güvenlik: Bütün müşterilerin bilgileri ve kampanyaları tek bir portalda tutup buranın haftalık bakımını isterse ajans sahibi bile yapabilir. Ayrıca çalışanlarınızın sistemde ne zaman ve ne kadar süreyle aktif olduklarını görerek onları denetleyebilirsiniz.
 6. Ücretsiz Olması: Bu portal hem bireylere hemde işletmelere kesinlikle ücretsizdir.
 7. facebook business manager ne işe yarar

Facebook Business Manager’ın Avantajları

 • Tüm reklam istatistiklerine çok hızlı ulaşabileceğiniz gibi geçmişte yapılan reklam istatistiklerinizi de görüp kıyaslama yapabilirsiniz.
 • Reklam kampanyanızı sistem üzerinden yönetebilir, çalışanlarınızı denetleyebilirsiniz.
 • Tüm ekranları anında gördüğünüz için vakit kaybetmeden analizleri inceleyebilirsiniz.
 • Diğer platformlardaki reklam kampanyalarınızı bu hesaba entegre ederek hepsini tek bir ekrandan görebilme imkanına sahip olursunuz.

Bu konu ile ilgili Dijital Pazarlama Uzmanı Ozan Tarık Çepni'nin Youtube kanalındaki aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp