Yükleniyor...

Hazır Site Firmaları: Tüm Artıları, Eksileri, Özellikleri

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Hazır Site Firmaları: Tüm Artıları, Eksileri, Özellikleri
21 Haziran 2020, 21:03 0 Yorum 396 Okuma

Bir web sitesi dört temel unsurdan oluşur :

 • Teknik altyapı,
 • Teknolojik yeterlilik,
 • Tasarım ve
 • İçerik.

Kaliteli bir web sitesi bu dört özelliğin her birinin ne kadar yüksek kalitede olması ile ilgilidir. Bunlardan sadece “içerik kalitesi" web site sahibinin  sorumluluğundadır. Web sitesinin diğer üç elementi hazır firma sitelerinin sağladığı imkanlardır. Genelde kullanıcılar sadece tasarım ve görsel cazibeye bakarak web sitesi şablonu seçer; ancak teknik altyapıyı göz ardı eder. Bu bir hatadır. Daha sonra sorun yaşamamak için teknik donanım ve hazır web sitesinin özellikleri  incelenmelidir. Dolayısıyla hızlı güvenilir teknik altyapısı sağlam bir web sitesine sahip olmak  için hazır firma sitesi seçerken tüm özelliklerin ayrı ayrı kontrol edilmesi gerekir.

En Popüler 5 Hazır Site Firmasının Avantajları ve Dezavantajları

1-Wordpress;

Artıları:  Kurulumu kolayca yapılabilen bir hosting firmasıdır. Facebook veya Google kullanıcı adı ile basitçe kayıt olunabilir. Kod bilgisine sahip bir kullanıcı rahatlıkla kendi düzenlemesini yapabilir.Eksileri: Sayfa yüklenme hızında zaman zaman aksaklıklar yaşanmaktadır. Bazı sayfaların yüklenmesi yeterince hızlı değildir. Dahili yedekleme sistemi mevcut değildir. Bazen güvenlik sorunları yaşanmaktadır.

2-Wix;

(+) 70’in üzerinde hazır şablon sunan bir hosting sitesidir. Kişisel blog, kurumsal firma, sanat sanal mağaza sitesi kurmanızı sağlayan özelliklere sahiptir. Çok çeşitli özgün tasarımlarıyla birçok sektör için  şablonu vardır.

(-) “Ücretsiz" olarak belirtilen web siteleri sadece test sürecinden ibarettir. Hiçbir şekilde ücretsiz web sitesi hizmeti vermemektedir. Düşük ücretli (800 ₺ ve altında) kurdukları web sitelerde ise şirketin belirttiği reklamları yayınlama zorunluluğu vardır. Üstelik bu siteler 3GB ‘lık düşük kapasiteli web siteleridir.

3-Hazırscript;

(+) Hazırscript firmasının sunduğu web sitelerinin işletim hızı yüksektir. Farklı işlemcilerle çalışır. Veri tabanı yönetim sistemi kapsamlıdır. Bellek her sektörde ihtiyaca yönelik olarak belirlenir.  5 farklı dil seçeneği ile pek çok ülkeyle ticari bağlantıya imkan sağlar. Tasarımları estetik değeri yüksek kalitededir. Mobil uyumludur.

(-) Noter tarafından kaydedilmiş bir müşteri şikayetine henüz rastlanmamıştır.

4-Weebly;

(+) Kurulumu oldukça hızlıdır. Sadece bir kullanıcı adı ve şifresi oluşturarak dakikalar içinde kaydolup web sitesi şablonlarını seçmeye başlayabilirsiniz. Sürükle bırak şeklinde kullanımı kolay bir gösterge paneli vardır.

(-) Geçmiş yıllarda kaydedilmiş güvenlik sorunları vardır. Ancak günümüzde bu problemler giderilmiştir.

5-GoDaddy;

(+) İş sektörlerine uygun şablonları vardır ve her şablonun istenilen renk aralıklarına göre uyarlanması mümkündür. Multimedya özelliği olan seçenekleriyle ses görüntü video albümleri yüklenebilir.

(-) Hosting hizmetinde aksaklıklar yaşanabilmektedir. Müşterilerin sorunlarına geç cevap verildiği yönünde şikayetler bulunmaktadır.

Hazır Script Firmasının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Hazır Site Firmasında En Önemlisi İşletim Özellikleridir

Bir web sitesi kurmayı planlarken genellikle hazır şablonlara bakarız ve tasarımını en çok beğendiğimiz hazır scripti seçeriz. Hazır script seçerken görsel cazibenin üstünlüğünün yanı sıra özelliklerini öğrenmemiz gereken hususlar şunlardır:

 • İşletim Sistemi Özelikleri
 • Bellek
 • İşlem Hacmi
 • Kullanım Kolaylığı
 • Kullanıcı Merkezli Tasarım
 • Mobil Uyum
 • Sadelik ve Okunabilirlik

Yukarıda belirtilen tüm özellikler kontrol edildikten sonra  hazır script firması seçimi yapılmalıdır. Sadece tasarıma bakarak karar vermek yeterli değildir. Firmaya mutlaka işleti özelliklerini sorunuz.


Hazır Site Firmaları: Tüm Artıları, Eksileri, Özellikleri ile ilgili etiketler; Wix, Ücretsiz hazır web sitesi, En iyi hazır web sitesi, Web sitesi Kurma, Wix site kurma ücretlimi, Hazır Web Sitesi, Wix nasıl Kullanılır, Web sitesi Nasıl kurulur

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp