Yükleniyor...

Küçük İşletme Sahipleri için Ürün Fotoğrafçılığı Rehberi

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Küçük İşletme Sahipleri için Ürün Fotoğrafçılığı Rehberi
17 Haziran 2020, 23:09 0 Yorum 496 Okuma

İşletmeler için e-ticaret sitesi veya firma web sitesi açmak kadar önemli olan bir konuda ürünlerin görsellerini düzgün çekebilmek ve siteye ekleyebilmektir. Doğru açıdan, doğru ışık koşulları ile çekilmiş ir fotoğrafın satın alınabilme ihtimali her zaman için çok yüksektir. İşletmeler için çok önemli olan Doğru Ürün Fotoğrafçılığı ile ilgili bu makaleyi yazdık. Bir çok işletmeye faydalı olacağını düşünüyoruz.

Eğer firma web siteniz yoksa "A’dan Z’ye Web Sitesi Kurma Rehberi" isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

İşletmeler için doğru fotoğraf çekimi ürünlerinizi satabilme, pazarlayabilme konusunda sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Fotoğraf çekiminde ürününüzün nasıl göründüğünü ve hangi özelliklere sahip olduğunu tam olarak yansıtabilmeniz gerekmektedir. Ürün fotoğrafçılığı rehberi başlığının ilk adımlarından birisi, ürünü satmak istediğiniz kitlenin, ürünle ilgili tüm detayları fotoğraf üzerinden görebilmesini sağlamak olmalıdır. Alıcı ürüne bakarken kafasında soru işareti kalırsa, ürünü almaktan sadece bu yüzden vazgeçebilir. Bu nedenle fotoğrafı çekerken ürünü yansıtabilmeye dikkat etmelisiniz. Bunu yapmak için de yine çekim aşamasında üzerinde durmanız gereken noktalar olacak.

Doğru Kamera Seçin

Fotoğraf çekiminde kamera seçimi oldukça önemli konular arasındadır. Elinizde illa profesyonel bir makine olmasına gerek olmasa da kullandığınız fotoğraf makinesinin ya da cep telefonunun, birtakım ışık ayarlamaları özelliği olmalı ve fotoğrafı olabildiğince net bir şekilde ekrana yansıtmalıdır. Bulanık ve pikseli düşük, karanlık bir ürün fotoğrafı hiç kimsenin ilgisini çekmeyecektir.

Fotoğraf makinesi için çok yüksek bir bütçe ayıramıyorsanız, orta segment kalitede bir makine de işinizi görmeye yetecektir. Aynasız dijital fotoğraf makinelerini, uygun bir fiyata edinebilirsiniz ve bu makinelerle ürününüzü istediğiniz kalite standartlarında çekebilirsiniz.

Tripod Kullanmak Size Avantaj Sağlar

Fotoğraf çekiminde tripod kullanımı fotoğrafın her zaman daha düzgün çıkmasına yardımcı olur. açıları doğru bir şekilde ayarlayabilmeniz adına tripodun büyük yardımını göreceksiniz. Tripod üzerinde yer alan makinenin düz açıda olduğunu gösteren ayarlama bölmesi, fotoğrafın eğri çıkmasının da önüne geçer.

Doğru ve şık bir fotoğraf çekmek için bir tane tripod edinmek, ürünlerinizi dışarıya göstermede ikinci en büyük yardımcınız olacak. Elinizle de fotoğraf çekebilecek olsanız bile, elinizin titreme olsalığı ve fotoğrafın eğri olması gibi olumsuz durumlar kendisini gösterebilir. Tripod bunların hepsini ortadan kaldırır.

Işık Açısını Ayarlarken Dikkatli Olun

Ürün fotoğrafı çekmede ışık açısı ürünün doğru bir şekilde tüm hatlarıyla çıkması için en doğru şekilde ayarlanmalıdır. Fotoğrafta yanlış kullanılan bir ışık açısı nedeniyle, ürün olduğundan çok farklı görünebilir. Bu da müşterilerin yanılmasına neden olur ve işletmenize zarar getirebilir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, fotoğrafın yanıltıcı olması halinde, müşterilerden şikayet alma ihtimaliniz bulunur. Bu da işletiminiz açısından pek hoş olmayabilir. Bu nedenle ürün fotoğrafçılığı rehberi konusunun en önemli konularından birisi, ürünün rengini ve şeklini, modelini yansıtabilmek için, en doğru ışık açısını kullanmaya özen göstermektedir. Özellikle ışık açısının yanlış olması, renk konusunda çok fazla yanılmalara neden olabilir.

Ürünün Konumlandırması En Uygun Açıda Olmalı

Ürün fotoğrafçılığında ürünün konumlandırılması yine size doğru bir fotoğraf çekme konusunda rehber olacak eylemlerden birisi olacak. Ürünü çekerken nereye koymak istediğinize karar verin koyduğunuz yer çok yüksek ya da çok alçak olmasın. Tam karşıdan çekebileceğiniz şekilde bir konum belirleyin. Konumlandırdığınız şeklinde, ürünün ön plana çıkarmak istediğiniz özellikleri, fotoğraf karesine sığacak şekilde olmalı. Böylece müşterileriniz en çok ilgilenecekleri şeyleri direkt olarak görebilme şansı elde edebilirler. Ürünün tanıtımında önemli bir faktör olan fotoğrafın, tam olarak ürünü yansıtmak zorunda olduğunu unutmayın ve konumu buna göre belirleyin.

Arka Plan Oluşturun

Fotoğrafa arka plan oluşturma estetik bir görünüm elde etme açısından önemlidir. Tanıtmak istediğiniz ürüne ilintili bir arka plan oluşturabilmek, ürünün daha ilgi çekici görünmesini sağlayabilir. Fakat ürünün türüne göre tek renk sade bir arka plana ihtiyaç varsa, bunu sağlamanız gerektiğini de unutmayın. Ürün fotoğrafçılığı rehberi, size her şeyden önce fotoğrafta ürünü gölgeleyecek başka bir şeyin olmamasını tavsiye eder. Arka plana ürünü şık gösterecek bir şeyler koymak isteseniz bile, bunların arka planda kalmasına dikkat edin ve kalabalıktan uzak durun.

Konu ile alakalı Youtube da yer alan "Ürün Çekimi Nasıl Çekilir" isimli videoyu mutlaka izleyin. 


Küçük İşletme Sahipleri Için Ürün Fotoğrafçılığı Rehberi ile ilgili aramalar;  Evde ürün fotoğrafı çekmek, Ürün fotoğraf çekimi fiyat, Cam ürün fotoğrafı Nasıl Çekilir, İnternet satışı için fotoğraf çekimi, Konsept ürün çekimi

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
WhatsApp